Erberk Eryılmaz, 1989 yılında Samsun'da doğdu. İlk müzik eğitimine üç yaşında Samsun Belediye Konservatuvarı’nda başladı, ve devamında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı, ABD'de Hartt School (Lisans) ve Carnegie Mellon Üniversitesi'nde (Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlilik) eğitimini sürdürdü.

 

    Bugüne kadar Reza Vali, Leonardo Balada, Stephen Gryc, Robert Carl, David Macbride ve Serdar Muhatov ile kompozisyon, Oksana Yablonskaya, Gulmira Tokombaeva, Margreet Francis ve Nuran Taşpınar ile piyano, Robert Page, Christopher Zimmerman ve Edward Cumming ile orkestra şefliği çalıştı ve bunun dışında dünyaca ünlü sanatçılarla özel çalışma fırsatı buldu. Bunlardan bazıları John Corigliano, William Bolcom, Chen Yi, Joan Tower, Bright Sheng, İdil Biret, Andrej Jasinski, Vicenzo Balzani, Stanislav Pochekin, Felix Gottlieb.

 

    Eryılmaz, 2007 yılında Amerika Besteciler Birliği (SCI) ve Amerikan Besteciler, Yazarlar ve Basımcılar Derneği'nin (ASCAP) (Kuzey Doğu Amerika) düzenlediği yarışmada 15 yaşında yazdığı piyano sonatıyla birinciliğe layık görüldü. Hartt School'un "Adele Wise Özel Ödülünü" ve "Frances Parker Özel Ödülünü" de alan Eryılmaz, 2008 yılında ABD'nin üniversitelerarası en yüksek para ödüllü müzik yarışması olan Van Rooy Müzikal Mükemmellik Yarışması'nda birinciliği alarak bu ödülü kazanan ilk piyanist oldu.

 

    Erberk Eryılmaz'a, Hartford Üniversitesi tarafından da 2010 yılında "yaratıcı eserlerindeki üstün başarısı" nedeniyle "Diemente Onur Ödülü" verildi. 2012 yilinda Pulse Uluslararasi Oda Muzigi icin Eser Yarismasi'ni "Minyaturler Set No.1" eseri ile, 2013 yilinda ise Carnegie Mellon Üniversitesi'nin düzenlediği yaylı dörtlü için eser yarışmasını "Minyatürler Set No.4" ile ve Silberman Oda Muziği Yarışması'nı piyanist olduğu trio ile kazandı. 2014 yılında, "Yoğurtçunun Oyun Havaları" Carnegie Mellon Üniversitesi'nin düzenlediği yaylı dörtlü için eser yarışmasını ve Harry G.Archer Orkestra için Eser Yarışması'nı Tepki 2 "fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür" ile kazandı. Aynı eser Pittsburgh Senfoni Orkestrası'nin düzenlediği orkestra yarışmasını kazandı. Aynı yıl Eryılmaz, Pittsburgh'daki sanatsal etkinlikleri ve çalışmalarından dolayı BNY Mellon şirketi tarafından BNY Mellon Üstün Sanatsal Başarı Ödülü'ne layık görüldü. 2015 yılında Apollo Chamber Players'ın Ulusalararası Sipariş Kompozisyon Yarışması'nı kazandı.

    Eryılmaz’ın bestelediği “Ay mıydı, gün müydü yüzü?” adını taşıyan oda müziği eseri, NASA, Google ve Carnegie Mellon Üniversitesi Robotik Enstitüsü işbirliğiyle yürütülen MoonArts isimli proje kapsamında 2019 yılında Ay’a gönderilmesi planlanan titanyum diskte yer alacak ve bu müzik Dünya tarihinde Ay'a giden ilk müzik olacak.

 

    Eryılmaz'ın bugüne kadar beraber sahne aldığı ve eserlerini seslendiren gruplar arasında ABD'de Pittsburgh Senfoni Orkestrası, River Oaks Oda Orkestrası, Fargo-Moorhead Senfoni, Carnegie Mellon Filarmoni, Hartt Senfoni Orkestrası, Hartford Bağımsız Oda Orkestrası, Del Sol, Carpe Diem ve Tesla Yaylı Dörtlüleri; Türkiye'de ise Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Hacettepe Oda Orkestrası ve Gazi Akademik Oda Orkestrası bulunuyor. Muziğini seslendiren ve beraber sahne aldığı sanatçılar arasında ise Leonard Slatkin, Vakhtang Matchavariani, Andres Cardenes, Dmitry Yablonsky, Edward Cumming, Glen Adsit ve Esra Pehlivanlı bulunuyor.

 

    Eryılmaz'ın müzikleri birçok kez TRT, Açık Radyo, ve Amerika'da bulunan Ulusal Halk Radyosu, WWUH, Montpellier Radyosu ve Kanada-Edmonton'da bulunan CSJR Radyosu gibi çeşitli radyo kanallarında yayınlandı. Eserleri, performansları ve kayıtları, Fanfare Magazine, Pittsburgh Post Gazette, Hartford Courant, Cumhuriyet, CNN Turk, Radikal ve Hürriyet'te övgü aldı ve muziği "semazenin enerji patlamasi" olarak Washington Post tarafından tarif edildi.

 

    Eryılmaz, 2016 yılından beri doktora çalışmalarını Houston'da, Rice Üniversitesi'nde sürdürüyor ve kurucusu ve direktörü olduğu Hoppa Project ile konserler veriyor. Daha fazla bilgi için: erberkeryilmaz.com